Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü
Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü

DIES Projesi kapsamında EED kapsamına giren tesis envanterinin güncellenmesi faaliyeti için çalıştaylar gerçekleştirildi.

30 Haziran 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Hava Yönetimi Dairesi’nin faydalanıcısı olduğu “Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Kapsamında Türkiye’nin Endüstriyel Emisyon Stratejisinin Belirlenmesi (DIES) Projesi” kapsamında, EED kapsamına giren tesis envanterinin güncellenmesi faaliyeti için dört çalıştay gerçekleştirilmiştir. Her çalıştay farklı hedef kitleye hitap etmekte olup genel olarak envanter çalışması için veri toplama, metodoloji ve veri kaynakları hakkında bilgiler verilmiştir.

İlk çalıştay olan 1. Veri Toplama ve Envanter Çalıştayı, 29-31 Mart 2021 tarihleri arasında çevrimiçi toplantı platformu üzerinden gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalıştay kurum personeli için düzenlenmiş olup, üç gün boyunca Proje kapsamındaki EED Tesisleri Envanterinin Revize Edilmesi faaliyeti kapsamında yürütülen çalışmalar, bulgular ve  EKÖK envanteri üzerine AB deneyim ve uygulamalarına yönelik örnekler sunulmuştur. Birinci çalıştay gündemine buradan ulaşabilirsiniz.

İkinci çalıştay ise ilk çalıştay ile aynı içeriğe sahip olup ÇŞB İl Müdürlükleri ve Temiz Hava Müdürlükleri personelleri için 7-9 Nisan 2021 tarihleri arasında yine çevrimiçi toplantı platformu üzerinden düzenlenmiştir. İkinci çalıştay gündemine buradan ulaşabilirsiniz.

Üçüncü ve dördüncü çalıştaylar ise envanter çalışmasında gelinen nokta ile ilgili bilgilerin verildiği ve veri kaynakları değerlendirilmelerinin yapıldığı Envanter Veri Kaynaklarının Değerlendirilmesi çalıştaylarıdır. Üçüncü çalıştay, 25-27 Mayıs 2021 tarihleri arasında üniversiteler ve kamu kurumları için düzenlenmiş olup dördüncü ve son çalıştay da 1-3 Haziran 2021 tarihleri arasında sektör temsilcileri için gerçekleştirilmiştir. İki çalıştayda da aynı sunumlar yapılmış olup çalıştay gündemine buradan ulaşabilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi almak için ‘DIES Projesi’ ana başlığına bakabilirsiniz.

Ayrıca, Projemizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, projemiz hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır