Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü
Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü

DIES Projesi kapsamında "Ulusal Eylem Planı için Veri Toplanması" üzerine çalıştaylar gerçekleştirildi.

29 Nisan 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Hava Yönetimi Dairesi’nin faydalanıcısı olduğu “Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Kapsamında Türkiye’nin Endüstriyel Emisyon Stratejisinin Belirlenmesi (DIES) Projesi” kapsamında, Ulusal Eylem Planı (UEP) için Veri Toplanması Üzerine üç çalıştay gerçekleştirilmiştir. Her çalıştay farklı hedef kitleye hitap etmekte olup genel olarak EKÖK Yaklaşımının ve UEP Tasarımının Tanıtılması, UEP geliştirilmesinde hedef ve beklenen başarılar ve Sektörel Analiz için Metodoloji hakkında bilgiler verilmiştir, UEP hazırlama süreci temel aşamaları olan uyum, maliyet ve geçiş takvimi analizleri metotları tartışılmıştır. Her üç çalıştayda da DIES Projesi'nin tanıtımı, genel hedefleri ve beklenen çıktıları, Ulusal Eylem Planı için Metodoloji Geliştirme, Ulusal Eylem Planlarına Yönelik AB Uygulamaları ve Örneklerine yönelik bilgiler sunulmuştur. Çalıştayların gündemine buradan ulaşabilirsiniz.


İlk çalıştay olan UEP için Veri Toplanması Üzerine 1. çalıştay, 14-16 Nisan 2021 tarihleri arasında çevrimiçi toplantı platformu üzerinden gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalıştay Bakanlık personeli ve İl Müdürlükleri için düzenlenmiştir.
İkinci çalıştay ise üniversiteler ve kamu kurumları için 19 – 21 Nisan 2021 tarihleri arasında yine çevrimiçi toplantı platformu üzerinden düzenlenmiştir. Üçüncü çalıştay da sektör temsilcileri için 27 – 29  Nisan 2021 tarihleri arasında yine çevrimiçi toplantı platformu üzerinden düzenlenmiştir. UEP için Veri Toplanması Üzerine 3. çalıştayda sektör temsilcilerinin bilgilendirilmesi ve görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Çalıştayın sunumlarına buradan ulaşabilirsiniz.


Proje hakkında daha fazla bilgi almak için ‘DIES Projesi’ ana başlığına bakabilirsiniz. Ayrıca, Projemizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, projemiz hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır