Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü
Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü

DIES Projesi kapsamında "Ulusal Eylem Planının hazırlanması" üzerine çalıştaylar gerçekleştirildi.

10 Haziran 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Hava Yönetimi Dairesi’nin faydalanıcısı olduğu “Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Kapsamında Türkiye’nin Endüstriyel Emisyon Stratejisinin Belirlenmesi (DIES) Projesi” kapsamında, Ulusal Eylem Planının (UEP) hazırlanması üzerine iki çalıştay gerçekleştirilmiştir. Her çalıştay farklı hedef kitleye hitap etmekte olup genel olarak AB mevzuatı ile UEP’nin uyumu, sektörel uygulama stratejileri, geçiş takvimi, maliyet verisi ve finansal önlemler hakkında bilgiler verilmiştir. UEP hazırlama süreci temel aşamaları olan uyum, maliyet ve geçiş takvimi analizleri metotları tartışılmıştır. Her iki çalıştayda da Türkiye’de Endüstriyel Emisyonlar Direktifi’nin (EED) uygulanması için Ulusal Eylem Planı’nın kapsamı, AB mevzuatı ile uyumlu genel bağlayıcı kurallar, AB üye ülkelerinde EED’nin uygulanmasında karşılaşılan zorluklar, EED’nin uygulanmasında karşılaşılan idari maliyetlere yönelik bilgiler sunulmuştur. Çalıştayların gündemine buradan ulaşabilirsiniz.


İlk çalıştay olan UEP’nin Hazırlanması Üzerine 1. çalıştay, 4 – 6 Mayıs 2021 tarihleri arasında çevrimiçi toplantı platfomu üzerinden gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalıştay Bakanlık personeli, il müdürlükleri ve kamu kurumları için düzenlenmiştir. İkinci çalıştay ise üniversiteler ve sektör temsilcileri için 8 -10 Haziran 2021 tarihleri arasında yine çevrimiçi toplantı platformu üzerinden düzenlenmiştir. Çalıştayın sunumlarına buradan ulaşabilirsiniz.


Proje hakkında daha fazla bilgi almak için ‘DIES Projesi’ ana başlığına bakabilirsiniz. Ayrıca, Projemizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, projemiz hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır